Op zaterdag 28 november en zaterdag 19 december organiseert de Stoom Stichting Nederland weer haar jaarlijkse kerstexpressen. Deze voeren ons dit jaar via Rotterdam, Gouda, Utrecht en ’s-Hertogenbosch naar de prachtige Duitse stad Düsseldorf! De kerstmarkt is dit jaar geopend vanaf 20 november tot 30 december en bestaat uit zes verschillende pleinen in het centrum!
Op deze vroege, koude ochtenden zal stoomlocomotief 01 1075 allereerst Rotterdam Centraal aandoen en daar haar eerste reizigers verwelkomen. Deze machtige locomotief uit 1940, met meer dan 2300 PK, staat te popelen om u deze dag te mee te nemen in een reis door de tijd!
Na de fluit van de conducteur, gevolgd door een luide fluit van de stoomlocomotief, zal deze zich rond de klok van 8 uur in beweging zetten. Nadat onze snelloper haar thuisbasis in Rotterdam Noord is gepasseerd, volgen snel de mistige weilanden bij Nieuwerkerk en Moordrecht. Na het beklimmen van de brug bij Gouda stopt de kerstexpres in het gelijknamige station. Ook hier wordt u weer verwelkomd door onze enthousiaste vrijwilligers en helpen zij u graag uw gereserveerde plek te vinden. U kunt natuurlijk ook gebruikmaken van ons Mitropa-restauratierijtuig en vanaf daar het landschap aan u voorbij zien glijden.

De volgende stop op de route is station Utrecht. Een ruim 85 jaar oude stoomlocomotief, rijtuigen uit de jaren 30 tot 60 en de moderne hoogbouw rondom het station – een groter contrast is bijna niet mogelijk.

Vanaf Utrecht wordt naar beneden afgetapt en via de bruggen over de Rijn en de Waal stomen wij in sneltreinvaart naar ’s-Hertogenbosch, waar de laatste reizigers instappen en wij verder reizen naar Venlo. Ondertussen warmt de machine steeds meer op en begint ze steeds lekkerder te lopen. Voor de machinist betekent dit dat alles wat soepeler gaat bewegen, maar voor de stoker blijft het flink aanpoten als er elke paar minuten zo’n 12 scheppen in de vuurkist van de locomotief verdwijnen om de tien rijtuigen in beweging en warm te houden… Ondertussen geniet u van het Brabantse landschap, dat langzaam verandert in het Limburgse. Zittend in de trein wordt u bediend met heerlijke versnaperingen vanuit onze minibar – u waant zich weer helemaal even terug in de jaren ’50!
In Venlo is er een korte stop om van de Nederlandse ATB naar het Duitse PZB over te schakelen. Wanneer de treinbeveiliging er klaar voor is, vertrekt de stoomlocomotief voor het laatste stukje stoomtractie naar station Mönchengladbach. Hier aangekomen verlaat de stoomlocomotief de trein om voorzien te worden van kolen, water en de nodige smeeroliën. De trein wordt het laatste stukje in stijl door een historische Duitse elektrische locomotief naar Düsseldorf gebracht.
De kerstmarkt bestaat zoals al aangegeven uit zes verschillende pleinen welke alle iets bijzonders bieden! Zo bied de Marktplatz traditionele kraampjes voor het stadhuis, die speciaal gebouwd en geschilderd zijn in dezelfde stijl als de Düsseldorfse Altstad met daarin vele ambachtslieden aan het werk.


De Heinrich-Heine-Platz staat bekend om zijn Engeltjesmarkt met veel lichtjes en gouden engelenbeelden. En wat dacht u van Schadowplatz met een sprookjesmarkt voor met figuren uit de verhalen van de gebroeders Grimm. Op de Burgplatz kunt u een ritje maken in een groot reuzenrad met uitzicht over de Rijn en u kunt zelfs schaatsen op de grote ijsbaan op de Gustaf-Gründgens-Platz!
Bezoek niet alleen de kerstkramen, maar loop ook een rondje over de Rheinuferpromenade of de Königsallee, de luxe winkelstraat vol kraampjes en wat dacht u van een bezoek aan de historische Altstadt waar u zich weer in vergane tijden waant!

Na uw bezoek aan de stad en kerstmarkt wordt u aan het einde van de middag met elektrische tractie weer naar station Mönchengladbach gebracht. Na een lange dag op de koude kerstmarkt is het weer genieten om in de verwarmde rijtuigen te stappen. In Mönchengladbach staat de 01 1075 gereed om u in sneltreinvaart weer naar huis te brengen. Onderweg kunt u uiteraard weer gebruikmaken van onze minibar en het restauratierijtuig, maar wij adviseren u ook op de kerstmarkt goed te eten, aangezien ons restauratierijtuig maar een beperkte capaciteit heeft.
Terwijl het donker zijn intrede doet, wordt via Venlo het Limburgse landschap weer betreden. Na stops te ’s-Hertogenbosch, Utrecht en Gouda komen we aan op onze eindbestemming: Rotterdam Centraal.
De kosten voor deze bijzondere reis in kerstsfeer bedragen slechts €105,50 voor volwassenen en €55,50 voor kinderen. Donateurs krijgen €10 korting.
U kunt in- en uitstappen op de stations Rotterdam Centraal, Gouda, Utrecht Centraal en ’s-Hertogenbosch. Voor dit evenement zijn de SSN-reisvoorwaarden van toepassing.
Daarnaast kunt u ook dit jaar weer een SSN-koersbord aanschaffen via onze website om zo een blijvende herinnering aan deze rit over te houden.
Is het mogelijk om met een rolstoel / scootmobiel / rollator mee te gaan in de trein?
Om mee te gaan met de SSN-trein is het noodzakelijk om zelfstandig de trein in en uit te kunnen komen. Wij kunnen geen assistentie bieden bij het in- en uitstappen van de trein, en we zijn daarom niet volledig rolstoeltoegankelijk. Hulpmiddelen dienen opklapbaar te zijn, aangezien er geen ruimte is voor vaste hulpmiddelen in de trein.
Zijn huisdieren toegestaan in de trein?
Huisdieren groot en klein, zijn niet toegestaan in onze trein.
Indien er een hulphond aanwezig zal zijn vernemen wij dit graag!
Voor welke leeftijden geldt het kindertarief?
Het kindertarief is geldig voor kinderen met de leeftijden tussen de 4 en 12 jaar.
Hoe laat is het verwachte vertrek- en aankomsttijd op Rotterdam Centraal?
Wij verwachten rond de klok van 8 uur te vertrekken vanaf Rotterdam Centraal. Rond de klok van 22:00 uur verwachten wij weer op Rotterdam Centraal te zijn. Let wel op, er is nog geen definitieve dienstregeling. Deze is ongeveer 2 weken van te voren bekend.
Wat zijn de in- en uitstapstations?
- Rotterdam Centraal
- Gouda
- Utrecht Centraal
- ‘s-Hertogenbosch













